Örebro Stadspark

I Örebro Stadspark finns en spännande plats som heter Lilla Wadköping. Detta område är inspirerat av Cajsa Wargs värld och erbjuder en mängd olika byggnader, som en stuga, ett boningshus, en liten skola och en ladugård. Här kan barnen ge sig ut på äventyr och uppleva parken ur ett barnperspektiv. Det finns också vackra djurskulpturer i trä och betongdjur skapade av Lissy Boesen, som ger en extra dimension till upplevelsen.

Precis intill ladugården ligger en vattenlekplats med två vattenpumpar som fördelar vattnet i olika rännor. Den ena rännan är utformad som en bäck med små fördämningar där barnen kan styra vattnets flöde ner i sanden. Den andra pumpen leder vattnet genom trärännor som slutar vid en bänk, perfekt för lek med vatten och sand. Att det finns två vattenpumpar bredvid varandra gör leken ännu roligare! För de som söker fart och fläkt finns det gungor och andra spännande lekredskap.

I samarbete med Örebro Kommun har vi skapat en lekplats med fokus på vattenlek, där både barn och natur står i centrum.

Kund: Örebro Kommun
Plats: Örebro Stadspark
Produkter: Water Switch, Big Swing, Ring Scales, 2 x Playground Pump, Extra High Swing, Cradle Nest, Swing Rope Equipment, Whirlwind, Big Swing. 
Projekt: Stiliom